Pázsit, gyep - Információk, tanácsok...

Vagyis a Poaceae (pázsit­fűfélék) családja...

Ahhoz, hogy a vetett vagy gyep­szőnyegezett pázsitja ne menjen tönkre, gondoznia kell azt.
Ez a gondoskodás sok tudást kíván, ezért érdemes szakemberre bíznia.

Hogy gyep­ünket jó karban tartsuk, legalább évente két alkalommal kell szellőztetni és igény esetén talajt lazítani. Mindezek mellett a speciális tápanyagokról, öntözésről, nyírásáról, kórokozók elleni védelemről és a gyomok irtásáról se feledkezzünk meg. Cégünk mindebben segítséget nyújt Önnek!


Mit, és miért kell tenni?


Gyepszellőztetés
Legalább évente 2 alkalommal, tavasszal és ősszel szükséges elvégezni a gyep­szellőztetést. Ennek segítségével eltávolíthatjuk a gyep­ről az oda nem illő dolgokat: elszáradt fűszálak (filc réteg), moha, egyéb tárgyak (pl. gyümölcsmagvak).
Ezen munkafolyamat segítségével felszabadul a gyep, a víz jobban fel tud szívódni, több fényt kapnak a levelek továbbá a tápanyag is a gyep­hez kerül. Gyep­ünk szebb lesz, mint valaha.

Bővebb információt az általunk végzett gyep­szellőztetés minőségéről a gyepszellőztetés menüpontban találhat.


Talajlazítás
Legalább 2-3 évente végezzük el. Segítségével a talaj szerkezete fellazul, levegős lesz (ezáltal a gyep gyökerei is levegőhöz jutnak), könnyebben felszívódik és mélyebbre jut a víz, valamint a tápanyag. A lazítás során keletkező lyukakat homokos szerkezetű talajjal, tápanyaggal és további elemekkel pótoljuk, ezzel is növelve a gyep jobb életterét.

Gyep­trágyázás
Nagyon fontos, hogy minden tápanyagot megkapjon a gyep­ünk. Sok féle összetételű műtrágya található a boltokban, mindegyik más és más kertre, talajtípusra, gyep­fajtára és használatra csoportosítható. Trágya nélkül sárga lesz a gyep, nem fog megfelelően nőni és a gyomok is elszaporodnak idővel.
Cégünknél a fenntartás részét képezi a talaj folyamatos vizsgálata. Minden hónapban ellenőrizzük a talaj ph értékét, szerkezetét és további részleteit. Különleges gyep­felületken a talaj összetételét laboratóriumban vizsgáljuk, így tudunk egyéni tápanyag utánpótlási tervet készíteni személyre szabva.
Csak profi minőségű, hosszú hatástartamú gyep­trágyákkal dolgozunk, melyeket egyenletesen juttatunk ki profi trágyaszóró segítségével.


Öntözés
Miért olyan szép a gyep az Íreknél? Mert hatalmas a csapadék mennyisége. Persze téves azon állítás, miszerint ha egész nap öntözzük a füvet, rögtön gyönyörű gyep­ünk lesz. Lényeges, hogy ne száradjon ki a talaj, de ne is álljon tócsában. Amíg nem nagy a nappali felmelegedés, elég pár naponta öntöznünk, viszont ha szárazság és hőség van, naponta akár 2x is adjunk vizet gyep­ünknek.
Fontos, hogy a talajréteg felső 10cm-es rétege átnedvesedjen öntözéskor. Figyelni kell még az öntözés gyakoriságára is, inkább egyszer öntözzünk hosszú ideig, ne pedig sokszor keveset.

Ha mi gondozzuk kertjét, még az öntözésre se kell figyelnie. Folyamatosan, az időjáráshoz és az adott évszakhoz igazítjuk a vízmennyiséget és öntözési időpontot, tavasszal beindítjuk és ellenőrizzük, ősszel víztelenítjük rendszerét. Az öntözőrendszer építésről és karbantartásról bővebb információt ide kattintva érhet el.

Nyírás
Mekkora különbség lehet két gyep­nyírás között?
Hatalmas!
Kezdve a fűnyíró típusától, kialakításától, karbantartásától és pengéjének élétől.
Bővebb információt a fűnyírás menüpont alatt kaphat.


Gyomírtás
Gyom nélküli gyep és kert csak egy burokba zárt helyen lenne lehetséges. Gyomok mindig is lesznek, de könnyű ellenük védekezni. Ha a gyep jól érzi magát, ápolva van, nagyon kevés gyommal találkozhatunk, mert a gyep elnyomja őket. Persze itt is megjelenhetnek, ezeket levélen keresztül felszívódó kétszikű gyomirtóval írtjuk. Időjárástól függően 1-2héten belül meg is szabadulhatunk tőlük ezzel a módszerrel. Fontos, hogy még a virágzás és a magok elvetése előtt végezzük el a permetezést, mert ha már szaporodik a gyom, akkor az utódjait nem öli meg a vegyszer.

Mi csak profi minőségű, levélen felszívódó gyomírószert használunk, amely semmilyen állati és emberi élőlényre nem káros. A jobb hatás érdekében titkos összetételű, saját készítésű felszívódás segítővel keverjük szelektív típusú vegyszereinket.

 

Mindezek csak a főbb tanácsok a gyep­ápolással kapcsolatban, a szép gyep tartása még rengeteg szakértelmet kíván.

 

Ha további kérdése lenne, hívjon, vagy írjon bizalommal!

Minden jog fenntartva, beleértve a sokszorosítás, az itt leírtak
bôvített, illetve rövidített változatának kiadási jogát is.
A szerző írásbeli hozzájárulása nélkül sem a teljes mű,
sem annak része semmiféle formában nem sokszorosítható.